سریع ترین راه های ضدعفونی هوا و اجسام

سریع ترین راه های ضدعفونی هوا و اجسام

روش های از بین بردن میکروارگانیسم ها

 

در مبحث از بین بردن میکروارگانیسم ها خطرناک همانند کوید 19  که سرعت انتقال بسیار بالاست تمیز شدن افراد و محیط در حداقل زمان ممکن با اثربخشی بسیار بالا بسیار مهم است. روش های زیر برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرند:

 

اشعه uv_c جزو بهترین ضد عفونی کننده‌ها میباشد و به دلیل آنکه تابش مستقیم آن به بدن انسان باعث ایجاد پیری زودرس و حتی در مواردی که تابش مستقیم با توان بالا  و مدت بالا باشد حتی ممکن است در بروز سرطان پوست موثر باشد. هر نوع تابش داراي مشخصاتي از جمله توان تابشي،شدت،زمان تابشي،فركانس،طول موج تابشي و مشخصات حائز اهميت ديگر مي‌باشد. که در میزان ویروس کش و اثر بر انسان باید مورد توجه قرار گیرد

گاز اوزون

در مورد اوزون نيز غلظت مطرح است! طبق بررسي هاي انجام شده غلظت مجاز گاز اوزون در حضور انسان نبايد بيشتر ازppm  0.02 باشد در صورتي كه غلظت مورد نياز براي ضد عفوني سطوح به صورت میانگین ppm 9  در مدت زمان حدودا ٤ دقيقه مي‌باشد.

 

الكل‌ها

استفاده از الکل‌ها به صورت مداوم و بلند مدت باعث پیری زودرس پوست می‌شوند و در ضمن مشکلات ایمنی نیز یکی از دغدغه‌های استفاده از الکل می‌باشد.

محلول هاي كلر بيس

اولین نوع اینگونه محلولها ضد عفونی کننده‌هایی هستند که کلر فعال دارند تاثیر آنی و مناسبی برای ویروس کشی دارند و مشکل آنها در تاثیر منفی کلر فعال بر ریه‌های انسان است که استفاده از آنها را برای سطوح و با منظور نمودن نکات ایمنی تایید می‌شود. همانند وایتکس که بهتر است زمان استفاده هوا جریان داشته باشد و از برخورد مستقیم با بدن و یا چشم و … ممانعت شود.

دومین نوع آن محلول HClO  است که از الکترولیز آب و نمک بدست می‌آید و در FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) تاییدیه Food garde دارد. یعنی در عین حال که ضد عفونی کننده قوی است و در صنایع غذایی هم قابل استفاده می‌باشد و استفاده از آن برای پاشش به بدن بلامانع می‌باشد.

نکات مهم در ضد عفونی کردن افراد بالاخص در گیت تردد افراد:

  • اوزون در زمانی که با آب مخلوط می‌شود تبدیل به مایع ضد عفونی کننده می‌شود و این روش برای ضد عفونی آب و فاضلاب استفاده می‌شود. اشکال کار در این است که مایعی که از حد مجاز برای انسان اوزون بیشتری داشته باشد، میتواند برای انسان مضر باشد و اگر بخواهد ضد عفونی کننده باشد، باید به غلضت غیر مجاز برای انسان برسد تا امکان ضد عفونی داشته باشد. لذا در یک پارادوکس اسیر می‌شویم، غلضت بالا ضد عفونی میکند و غلضت پایین مجاز است و ضد عفونی نمی‌کند. البته دقت داشته باشید که اوزون در مایعات پایداری ندارد و همانند کلر در آب بعد از مدتی جدا شده و پس از ضد عفونی آب، از آن جدا می‌شود و  آب مجدد قابل استفاده برای انسان خواهد بود ولیکن ضد عفونی کننده نخواهد بود.
  • استفاده از گاز اوزون هم به همان دلیلی که در بالا ذکر شد، برای انسان قابل استفاده نمی‌باشد. (بالاخص برای تونل و یا گیت ضد عفونی افراد.)
  • استفاده از اشعه یو وی (uv_c) بسیار مناسب برای سطوح می‌باشد و از سالها پیش در ضد عفونی اتاق‌های عمل مورد استفاده داشته و همینطور در ضد عفونی کردن تجهیزات بیمارستانی نیز کاربرد وسیعی دارد. لیکن برای انسان نمیتوان از اشعه آن به صورت مستقیم استفاده نمود.(پیری زودرس پوست و سرطان پوست میتواند دست‌آورد استفاده مستقیم این اشعه برای ضد عفونی کردن افراد در گیت و یا تونل های‌ضد عفونی افراد باشد)
  • استفاه از موادی که کلر فعال دارند هم که بدون توضیح مازادی مشخص است که در تونل ضد عفونی افراد غیر مجاز است.
  • استفاده از الکل‌ها نیز بدون توضیح اضافه ای مشخص است که در گیت (تونل) ضد عفونی افراد غیر ممکن است.
  • توصیه ما استفاده از محلولهایی همانند hclo است که معایب فوق را ندارد و ضد عفونی کننده بسیار قوی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Saudi ArabiaUSA